درخواست های ارتباط
جستجو
لیست دوستان من
صندوق پیام
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست پیام ها
صندوق پیام
رویدادها
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست رویدادها
همه رویدادهای من
تخفیف های وب سایت
همه تخفیف ها

عضویت در

کانال تلگرام

توسینسو

اطلاعات مطلب
مدرس/نویسنده
بابک رستمی
امتیاز: 23056
رتبه:30
11
105
9
119
بابک رستمی. کارشناس ارشد کامپیوتر نرم افزار. متخصص در امور Search Engine Optimization-SEO, Search Engine Marketing-SEM, Search Engine Results Page-SERP, Pay per Click-PPC, Search Engine Positioning-SEP, Email Marketing، Laptop & PC Hardware Repair، C# Programming، SQL Server, Web Designning And Web Programmer پروفایل کاربر

ویدیوهای پیشنهادی

بهینه سازی موتورهای جستجو - (Search Engine Optimization (SEO - جلسه هشتم-قسمت دوم

تاریخ 46 ماه قبل
نظرات 0
بازدیدها 243

آدرس های جدا (Separate URLs)

وقتی شما دو ادرس متفاوت را نگاه می دارید – یکی برای کاربران موبایل و دیگری برای کاربران دسکتاپ – مطمعن شوید که شما به طور واضح گوگل را از نوع خدمتی که ارائه می کنید مطلع ساخته اید. گوگل آدرس های جدا را توصیه نمی کند به این دلیل که به صورت اتوماتیک می تواند تشخیص دهد که صفحات موبایل شما متفاوت از صفحات دسکتاپ می باشند.
آدرس های جدا (Separate URLs)


این رویکرد زمانی که شما یک وب سایت بزرگ دارید عملی نمی باشد به دلیل نگهداری دو نسخه از یک وب سایت نیازمند تلاش و هزینه دو برابر می باشد. همزمان، شما نمی توانید از انواع اختلاف ها داخل محتوای خود در حین نگهداری از دو نسخه اجتناب کنید.
از نظر SEO، هر آدرس به صورت جداگانه می باشد. بنابراین رتبه ی نسخه دستکتاپ هیچ وقت به رتبه نسخه موبایل اضافه نمی شود و این دو را دو وب سایت جدا از هم در نظر می گیرد. اگر از فواید SEO می خواهید بهره ببرید نگهداری آدرس های متفاوت برای موبایل و دسکتاپ توصیه نمی شود.


آگاه کردن موتورهای جستجو
مطمعن شوید که گوگل و دیگر موتورهای جستجو آگاه از پیکربندی سیار (mobile configuration) شما می باشند. مهم تر از همه، گوگل باید صفحه شما را به درستی درک کند تا بتواند به درستی وب سایت شما را رتبه بندی کند. چگونه شما گوگل را آگاه می کنید، بستگی به پیکربندی سیار می باشد – طراحی واکنش گرا (responsive web design)، خدمات پویا (dynamic serving)، یا آدرس های جدا(separate URLs) – که شما انتخاب کردید می باشد.
در حالتی که سایت شما دارای طراحی واکنش گرا می باشد، الگوریتم های گوگل به صورت اتوماتیک موتجه ان می شوند بدون اینکه شما بخواهید گوگل را آگاه کنید. وقتی شما یک طراحی واکنش گرا داشته باشید، تنها کافی می باشد که شما از meta-tag داخل وب سایت خود پیروی کردید.

<meta name="viewport" content="width=device-width, initial-scale=1.0">

Viewport تصمیم می گیرد که چگونه صفحه وب شما نمایش داده شود. سایز یک سایت با طراحی واکنش گرا بر پایه سایز صفحه نمایشگر تغییر می کند. فراخوانی viewport به گونه ای می باشد که صفحه وب شما به درستی در هر ابزاری نمایش داده شود.
اگر وب سایت شما خدمات پویا (dynamically served) باشد، مطمعن شوید که به گوگل مجوز شناسایی پیکربندی شما با استفاده Vary HTTP header را داده اید –

Vary: User-Agent

Vary header مهم می باشد که به موتورهای جستجو بگوید که محتوای متفاوتی برای دسکتاپ ها و ابزارهای موبایل می باشد. این header بسیار مهم می باشد زمانی که محتوای شما توسط هر سیستم کش (cache system) مثل یک شبکه ارائه محتوا (Content Delivery Network) به کار برده می شود و آن سیستم ها از این header در هنگام ارائه محتوا به ابزار های مختلف استفاده می کنند.
در حالت نگهداری آدرس های مختلف (separate URLs)، به طور مثال example.com و m.example.com، آنگاه شما می توانید گوگل را بوسیله اضافه یک تگ link rel=alternate داخل نسخه دسکتاپ و بالعکس که به شرح زیر می باشد مطلع کنید.
در صفحه دسکتاپ باید بدین صورت در header داشته باشیم:
<link rel="alternate" media="only screen and (max-width: 640px)"
href="http://m.example.com" >


در صفحه موبایل باید بدین صورت در header داشته باشیم:
<link rel="canonical" href="http://www.example.com" >


از اشتباهات رایج اجتناب کنید
به منظور بهینه سازی وب سایت شما، برای ابزارهای موبایل، مطمعن شوید که مرتکب اشتباهاتی که در زیر بیان می شود نشوید –

1. صفحات کند موبایل – شبکه های موبایل در مقایسه با شبکه های سیمی اینترنت کندتر می باشند، بنابراین این امر که بارگذاری صفحه موبایل شما سریع باشد مهم می باشد. این امر یک فاکتور حیاتی در رتبه بندی گوگل می باشد. از ابزار mobile SEO برای فهمیدن سرعت صفحه موبایل شما می توانید استفاده کنید. لینک زیر را مشاهده فرمایید:
mobile SEO
2. CSS و JavaScripts را مسدود نکنید – گوگل توصیه به استفاده از inline CSS, JavaScripts برای وب سایت های mobile friendly می کند به طوری که بتوان آنها را همراه با محتوا دانلود نمود. پس اگر شما CSS کمی دارید، پس سعی کنید آن را در تگ خود تنظیم کنید; اما اگر شما تعداد زیادی CSS داخل فایل های متفاوت دارید، انگاه سعی کنید آن را در انتها قرار دهید تا از مسدود کردن دیگر محتوا برای دانلود را بگیرد. همین قانون برای JavaScript نیز صادق می باشد، که می تواند در داخل خود صفحه نگه داشته شود و یا در پایین صفحه قرار گیرد. اگر شما بتوانید از قرار گرفتن فایل در بالای صفحه اجتناب کنید، انگاه از صفت async در هنگام قرار دادن آنها استفاده کنید.

<script async type="text/javascript" src="jquery.js"></script>

3. تغییر مسیر موبایل (Mobile Redirects) – از انجا که شبکه های موبایل معمولا کند می باشند، تغییر مسیر های زیاد می تواند سبب ضربه خوردن به سرعت صفحه شما شوند. اگر شما از آدرس های چندگانه نگهداری می کنید، مطمعن شوید که تمام لینک های شما اشاره به صفحات مربوطه می کنند. در این حالتی که شما از آدرس های چندگانه نگهداری می کنید و شما تشخیص دادید که یک کاربر در حال تماشای یک صفحه دسکتاپ از طریق ابزار موبایلش می باشد در حالی که شما صفحه موبایل مشابه آن را در ادرسی متفاوت دارید، انگاه کاربر را به جای نمایش خطای 404 به آن صفحه تغییر مسیر دهید.
4. تصاویر سنگین – تصاویر سنگین زمان بارگذاری صفحه را افزایش می دهد، با این حال نمی توان از شر همه ی انها هم خلاص شد. بنابراین شما باید یک تعادل بین متن و تصاویر سنگین ایجاد نمایید. از ابزارهای مناسب برای بهینه سازی تصاویر و ذخیره انها در رزولوشن پایین برای جلوگیری از دانلود های سنگین استفاده کنید.
5. از plug-ins و pop-ups اجتناب کنید – plug-ins مثل Flash و Java ممکن است در ابزارهای موبایل در دسترس نباشد. همیشه مطمعن شوید که شما محتوای غیر قابل اجرا در صفحه موبایل خود نداشته باشید. از pop-ups در صفحات موبایل استفاده نکنید به این دلیل که بستن اینها در ابزارهای موبایل دست و پا گیر می باشد.
زمانی که یک صفحه برای موبایل ایجاد می کنید، همیشه به خاطر داشته باشید که کاربران این ابزارها محدودیت فضا را دارا می باشند. بنابراین، شما نیاز به مختصر نمودن عناوین، آدرس ها، و meta-descriptions تا جای ممکن و البته بدون به خطر انداختن کیفیت و ماهیت اطلاعات می باشید.


ابزار های مفید
در ادامه یک لیست از ابزار های مفیدی که به شما در اینکه چگونه سایت خود را مناسب برای موبایل (mobile friendly) نمایید بیان شده است:
1. Google Webmaster Tools – از تکنیک ها و ابزار های گوگل در طراحی وب سایت های دسکتاپ و موبایل برای اینکه از چه چیزی استفاده کنید و از چه چیزی اجتناب کنید، استفاده نمایید.
2. Mobile Emulator – این به شما کمک می کند که ببینید سایت شما در طیف گسترده ای از ابزار های موبایل چگونه نشان داده می شود.
3. Moz Local – از این ابزار برای اطمینان از درستی SEO استفاده می باشد.
4. Responsive Web Design Testing Tool – از این ابزار برای مشاهده نحوه ی نمایش وب سایت شما در ابزارهای مختلف موبایل با سایز نمایش متفاوت، استفاده می شود.
5. Screaming Frog – این یک ابزار مفید می باشد که به شما اجازه تحلیل سایت خود و دو بار چک نموند همه ی تغییر مسیر ها (redirects) را می دهد.
6. User Agent Switcher – این یک add-on برای Firefox می باشد که شما می توانید از آن استفاده نمایید تا متوجه شوید سایت شما از طرف یک عامل کاربر، چگونه به نظر می رسد.

پایان جلسه هشتم

نویسنده: بابک رستمی
منبع: جزیره سئو وب سایت توسینسو
هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر نام نویسنده و منبع دارای اشکال اخلاقی و شرعی می باشد
برچسب ها
ردیف عنوان
1 بهینه سازی موتورهای جستجو - (Search Engine Optimization (SEO - جلسه صفر
2 بهینه سازی موتورهای جستجو - (Search Engine Optimization (SEO - جلسه اول
3 بهینه سازی موتورهای جستجو - (Search Engine Optimization (SEO - جلسه دوم
4 بهینه سازی موتورهای جستجو - (Search Engine Optimization (SEO - جلسه سوم
5 بهینه سازی موتورهای جستجو - (Search Engine Optimization (SEO - جلسه چهارم
6 بهینه سازی موتورهای جستجو - (Search Engine Optimization (SEO - جلسه پنجم
7 بهینه سازی موتورهای جستجو - (Search Engine Optimization (SEO - جلسه ششم
8 بهینه سازی موتورهای جستجو - (Search Engine Optimization (SEO - جلسه هفتم
9 بهینه سازی موتورهای جستجو - (Search Engine Optimization (SEO - جلسه هشتم
10 بهینه سازی موتورهای جستجو - (Search Engine Optimization (SEO - جلسه هشتم-قسمت اول
11 بهینه سازی موتورهای جستجو - (Search Engine Optimization (SEO - جلسه هشتم-قسمت دوم
12 بهینه سازی موتورهای جستجو - (Search Engine Optimization (SEO - جلسه نهم (پایانی)
دوره مجموعه کل دوره
مطالب مرتبط

در حال دریافت اطلاعات

نظرات
هیچ نظری ارسال نشده است

    برای ارسال نظر ابتدا به سایت وارد شوید